Jak Cię widzi przyszły pracodawca?

Jak Cię widzi przyszły pracodawca?

Profesjonalny wizerunek jest kluczem do dobrego, pierwszego wrażenia jakie zrobisz na potencjalnym pracodawcy. A jakie znaczenie w tej całej machinie rekrutacyjnej odgrywa kolor? Okazuje się, że jest on bardzo istotny dla przyszłych pracodawców i postrzegania kandydatów. Amerykańska firma badawczo – rekrutacyjna CareerBuilder® przeprowadziła ankietę w 2013 roku wśród specjalistów, managerów HR z różnych branż i firm, pytając ankietowanych, z czym kojarzą się im barwy strojów.

Najbardziej punktowanym kolorem jest czarny i granatowy, najsłabiej w rankingu wypadł pomarańczowy.

Najczęstszym polecanym i mile widzianym przez potencjalnych pracodawców jest kolor niebieski 23 % i czarny 15 %.Kolor pomarańczowy został oceniany najgorzej, jako kolor stosowny podczas rozmowy (25%) i jest kojarzony z brakiem profesjonalizmu. Większość z pracodawców wykazała się konserwatyzmem w profesjonalnym postrzeganiu kolorów, na pierwszym miejscu wymieniając kolory takie jak czarny, niebieski, szary i brązowy.

Dodatkowo pracodawcy przypisali kolorom atrybuty, na podstawie, których są w stanie określić cechy dominujące potencjalnych kandydatów:

CzarnyPrzywódca
NiebieskiGracz zespołowy
SzaryAnalityk
BiałyDobra organizacja pracy
BrązowyNiezawodność
CzerwonyEnergia, władczość

Kolorom takim jak Zielony, Żółty, Pomarańczowy i Fioletowy przypisano – Kreatywność

Z moich obserwacji i pracy z kandydatami wynika, że faktycznie te kolory dominują i najlepiej się sprawdzają. Aczkolwiek wszystko zależy, na jakie stanowisko się ubiegamy.Zawsze podkreślam, że strój i kolory należy dostosować do typu organizacji i stanowiska, na jakie kandydujemy.Taki na przykład kandydat do Agencji Kreatywnej nie założy przecież czarnego garnituru, albo programista nie włoży krawata i białej koszuli.Najlepiej zawsze przed rozmową zasięgnąć porady, jaki Dress Code ma dana organizacja i jaka jest kultura firmy.Apropo’s Programistów przypomniała mi się ostatnio historia z jednej z agencji headhunterskich, o Panu ubiegającym się o stanowisko programisty. Osoba przeszła wszystkie etapy (dział HR, bezpośredni szef, Prezes) i finalnie dostała pracę.Jakie było zdziwienie firmy, kiedy pierwszego dnia pracy zjawił się Pan z długimi włosami, w rozciągniętym swetrze i dżinsach – NIKT GO NIE POZNAŁ.Pan na rozmowy przychodził zawsze w garniturze i pod krawatem…. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania bądź chcielibyście zasięgnąć porady wizerunkowej dotyczącej właśnie przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej zapraszam do kontaktu.

Gabriela Dmowska

Źródło : CareerBuilder ® http://careerbuilder.presscentre.com/content/detail.aspx?ReleaseID=260&NewsAreaId=2

Comments are closed.